ks. Piotr Pawlukiewicz. Książki, życie, myśli i cytaty
(1960-2020) Ksiądz katolicki, kaznodzieja, rekolekcjonista, autor książek religijnych, duszpasterz akademicki i spowiednik. Jego kazania, pełne humoru, pozbawione dystansu, pełne trafnych sformułowań i przykładów uwielbiane były szczególnie przez młodzież, ale trafiały do słuchaczy w każdym wieku. Ksiądz Piotr Pawlukiewicz, znany ze swojego unikalnego stylu kaznodziejstwa, który łączył głębokie przesłania religijne z humorystycznym podejściem do tematów życiowych, miał ogromny wpływ na słuchaczy, przyciągając tłumy do kościoła oraz słuchaczy w internecie. Zmarł w wieku niespełna 60 lat po przewlekłej chorobie. Ksiądz Pawlukiewicz, doktor teologii pastoralnej, prałat, miał ogromny wpływ na Kościół. Głosił, że rodzina jest ‘szkołą miłości’.
Życie i edukacja Ks. Piotra Pawlukiewicza
Ksiądz Piotr Pawlukiewicz urodził się 10 kwietnia 1960 roku w Warszawie na Nowolipkach. Jego matka była warszawianką z urodzenia, pracowała w bibliotece. Ojciec, Polak urodzony na Łotwie, był pracownikiem biurowym. Ksiądz Piotr miał też brata Ryszarda.
Jako młody chłopak fascynował się muzyką, jego idolem był Marek Grechuta. Z przyjaciółmi założył zespół "Kontrast", grający muzykę zarówno świecką, jak i religijną.
"Zawsze marzyłem, żeby zostać Markiem Grechutą. Pan Bóg trochę to marzenie spełnił, bo jak prowadziłem rekolekcje w Bazylice Mariackiej, banery "Ks. Piotr Pawlukiewicz" były większe, niż kiedykolwiek Grechuta miał w Krakowie. To taką frajdę mi Pan Bóg zrobił".
Co tu dużo gadać, największy pożytek z tego muzykowania dla mnie, to ostateczne przekonanie się, że z tymi marzeniami o karierze muzyka to była młodzieńcza pomyłka. Chyba jednak Pan Bóg chce we mnie mieć zwykłego księdza, który mówi kazania, a nie wypracowuje nowe jakości artystyczne”.
Ukończył XXX LO. W 1979 r. zgłosił się do seminarium. Jak wspomina, jego ksiądz katecheta zareagował śmiechem na tę decyzję. Ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Poznał tam między innymi swego wieloletniego przyjaciela, ks. Bogusława Kowalskiego. Święcenia kapłańskie przyjął, mając 25 lat – 2 czerwca 1985 – z rąk kard. Józefa Glempa. Jak wspomina ks. Bogusław Bartołd, już w seminarium wyróżniał się jako świetny kaznodzieja. W kazaniach mówił prostym językiem i przytaczał wiele przykładów z życia. Zasłynął również z poczucia humoru i był niewyczerpanym źródłem dowcipów i anegdot. Wraz z ks. Bogusiem Kowalskim i ks. Wojciechem Gnidzińskim założyli "Zieloną Trawkę" - seminaryjny kabaret. Konkretnym owocem tych pasji była napisana z ks. Bogusiem książka "Czarny humor", wyd. RTCK (ks. Piotr Pawlukiewicz, Bogusław Kowalski).
Początki posługi, święcenia kapłańskie, dalsza nauka
Piotr Pawlukiewicz przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Wincentego a Paulo w Otwocku. Ksiądz Pawlukiewicz , znany ze swoich wyjątkowych umiejętności w poruszaniu trudnych tematów, takich jak miłość, w sposób przystępny i emocjonalny, założył tam studencką grupę duszpasterską, z którą utrzymywał potem kontakt niemal do końca życia.
Poza cotygodniowymi spotkaniami były odwiedziny i różaniec w Domu Opieki w Śródborowie, wizyty w Domu Dziecka, przygotowywanie czuwań i występów dla parafian, wspólne msze święte. Były też niesamowite wieczorki muzyczne na plebanii u ks. Pawlukiewicza, gdzie słuchaliśmy klasyki i rocka – wspomina członkini grupy.
Kontynuował naukę: studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, retorykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, i homiletykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Studiuje też później w Rzymie, w Instytucie Problemów Małżeństwa i Rodziny. W roku 2005 uzyskuje tytuł doktora teologii z zakresu homiletyki.
Działalność duszpasterska, głosił rekolekcje
Ksiądz Piotr przez wiele lat głosił homilie w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Słynne "piętnastki" z księdzem Pawlukiewiczem gromadziły tłumy.
Prowadził audycje radiowe poświęcone wierze we współczesnym życiu, m.in. w Radiu Józef i Radiu Plus Warszawa. W latach 1996-1998 zostaje redaktorem naczelnym Radia Józef należącego do Archidiecezji Warszawskiej. Prowadzi tam jednocześnie audycję "Katechizm poręczny". Ks. Piotr Pawlukiewicz odpowiadał w niej na listy radiosłuchaczy, co stawało się kanwą do wyjaśniania nauki katolickiej w wielu dziedzinach życia.
W latach 2000-2010 pełnił funkcję kapelana znajdującej się na terenie kompleksu sejmowego kaplicy oraz duszpasterza parlamentarzystów.
Prowadził liczne rekolekcje i seminaria. Rekolekcje głosił w wielu miastach Polski, również poza Polską dla środowisk polonijnych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Głosił rekolekcje m.in. w Kościele Św. Krzyża w Warszawie.
Choroba i śmierć ks. Piotr Pawlukiewicza
Od 2007 roku ks. Pawlukiewicz zmagał się z chorobą Parkinsona, co w 2019 roku skłoniło go do wycofania się z aktywności duszpasterskiej. Mimo to, jego wpływ na ludzi pozostał silny, a jego nauczanie dotyczące miłości, małżeństwa i duchowości wciąż inspiruje wieluW ostatnich latach życia wspierał go m.in. ksiądzJerzy Jastrzębski.
>Wiadomość o jego >śmierci> doszła do wiernych w trudnym okresie pandemicznym, w marcu 2020 r. Ksiądz Pawlukiewicz zmarł w modlitwie, a jego ciało znaleziono w pozycji klęczącej. Z powodu obostrzeń, w jego pogrzebie wziąć udział mogło jedynie niewiele osób. Mszy pogrzebowe przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.
Myśl i spuścizna - książki księdza Pawlukiewicza
Autor książek o tematyce religijnej, m.in. “Bóg dobry aż tak? O Bożym miłosierdziu myśli kilka” oraz seria “Porozmawiajmy spokojnie o…”. Jego książki łączą głębokie treści z lekkim, pełnym humoru językiem, często przedstawiając anegdoty i doświadczenia z życia księży. Głosił rekolekcje i kazania, które przyciągały do kościoła tłumy, a te, które dostępne były w internecie - miały miliony odsłon. Był duszpasterzem parlamentarzystów.
Książki o małżeństwie i miłości:
O miłości
Książki o miłości i małżeństwie cieszą się niesłabnącą popularnością. Wiele osób szuka w nich odpowiedzi na pytania dotyczące relacji międzyludzkich. Warto zwrócić uwagę na twórczość takich autorów jak Gary Chapman (5 języków miłości) oraz Magdalena Kleczyńska (Obdarowani sobą). W kontekście tych tematów, szczególnie wyróżnia się ksiądz Pawlukiewicz, który w sposób osobisty i humorystyczny porusza kluczowe tematy dotyczące życia i miłości. Do najbardziej znanych spośród wygłaszanych przez księdza Piotra Pawlukiewicza prelekcji należą te dotyczące miłości i płciowości. Jego słowa nie tylko dotykają emocji, ale również inspirują do refleksji nad relacjami międzyludzkimi.
Przyjaźń, zakochanie, narzeczeństwo, małżeństwo, rodzicielstwo – większość z nas choć raz doświadczyła którejś z tych rzeczywistości. Każda z nich ma swoje jaśniejsze i ciemniejsze strony. W żadnej relacji nie można spocząć na laurach.
Seks: poezja czy rzemiosło?
Rozważania na temat seksu często budzą kontrowersje. W literaturze można znaleźć różne podejścia do tego tematu. Niektórzy autorzy traktują seks jako formę sztuki, inni jako rzemiosło. Warto zapoznać się z różnymi perspektywami, aby lepiej zrozumieć tę sferę życia.
Co to jest zatem seks? Poezja czy rzemiosło? Najlepiej wyjaśni to książka ks. Pawlukiewicza.
Książki o pracy nad sobą:
Autobiografia ks. Piotra:
Z braku rodzi się lepsze. Wywiad strumyk
Renata Czerwicka - wywiad z księdzem Piotrem Pawlukiewiczem.
>Tuż przed swoją śmiercią, po wielu latach starań ze strony różnych wydawnictw, ks. Piotr Pawlukiewicz zgodził się na przeprowadzenie wywiadu, który określił jako "wywiad strumyk". W rozmowie z Renatą Czerwicką, redaktor naczelną RTCK, podzielił się wieloma ciekawymi historiami.Opowiedział >m.in>. o tym, jak papież >Jan Paweł II> wygłosił przemówienie napisane przez niego, jak doszło do jego powołania na księdza, oraz jak tworzył swoje kazania. Zdradził również, skąd czerpał inspiracje do nagrania "Seks – poezja czy rzemiosło?", a także poruszył relacje z innymi duchownymi, w tym o. Szustakiem i biskupami. Wspomniał o bolesnym doświadczeniu pobicia oraz o najtrudniejszym kazaniu, jakie miał do wygłoszenia.Niestety, w trakcie pracy nad książką ks. Pawlukiewicz zmarł. "Z braku rodzi się lepsze. Wywiad strumyk" to jego jedyna autobiografia, będąca zapisem rozmowy z stycznia 2020 roku. Renata Czerwicka wprowadza czytelników w tę zaskakującą i głęboką rozmowę, zachęcając do jej lektury z uwagą i otwartym sercem. Ksiądz Pawlukiewicz chciał, aby tytuł brzmiał: "O księdzu, który nie znał dziesięciu przykazań", co wyjaśnia w książce.
Rozważania na każdy dzień:
Inne rozważania i zapisy konferencji i homilii
Słowa, z którymi was zostawiam
Szczęście jest bliżej niż myślisz