Marzenie Franciszka - recenzja tygodnika "Idziemy" | Wydawnictwo Esprit
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco i bierz udział w promocjach!
Wydawnictwo Esprit
recenzja

Marzenie Franciszka - recenzja tygodnika "Idziemy"

Zbierał płyty z muzyką tango, przepadał za koszykówką i piłką nożną. Kiedy był nastolatkiem, jedna z jego ulubionych piosenkarek, Ada Falcon zrezygnowała ze sceny i wstąpiła do klasztoru – pisze Thomas J.
Craughwell w biografi i papieża Franciszka.
Wydawcy prześcigają się w wydawaniu książek opowiadających o życiu papieża Franciszka. Jakie przesłanie niesie jedna z ostatnich biografii?
Opatrzona wstępem arcybiskupa Bostonu kard. Seana O’Malleya rozpoczyna się przypomnieniem rzymskiej atmosfery oczekiwania na biały dym. Kardynał O’Malley opowiada o nastrojach konklawe i najbardziej poruszających przeżyciach. Przed każdym z głosowań kardynałowie oddawali głosy, zgodnie z porządkiem pierwszeństwa, do pojemnika na ołtarzu, mając za plecami fresk Michała Anioła przedstawiający sąd ostateczny.
„Wzywając na świadka Chrystusa, każdy składał przysięgę, że będzie głosować tylko na tę osobę, której zgodnie z jego odczuciem Bóg rzeczywiście chce powierzyć Stolicę Apostolską. Było to poruszające przeżycie” – wspomina kard. O’Malley.
Przed trzecim, decydującym głosowaniem kard. O’Malley wDomu Świętej Marty jadł lunch razem z
kard. Bergoglio. „Widziałem, że znajduje się pod dużą presją. Niewiele zdołał przełknąć” – opowiada teraz.
Papież Franciszek nie nałożył tradycyjnych czerwonych butów i zrezygnował z jeżdżenia wszędzie limuzyną. Thomas J. Craughwell chce wswojej książce pokazać, dlaczego Ojciec Święty przyjął taką formę.
Pokazuje znane i nieznane powszechnie fakty z życia papieża, które przełożyły się na jego przekonania
i poglądy. Dowiadujemy się o włoskich korzeniach rodziny Bergoglio w prowincji Asti, na północy Włoch, gdzie dziadek obecnego papieża kupił dom i skąd ojciec wyemigrował do Argentyny.
Craughwell opisuje obszernie epizod z czasów, kiedy ks. Jorge Bergoglio był prowincjałem jezuitów, awładzę w Argentynie przejęła wojskowa junta. Dwaj jezuiccy księża pracujący w slumsach zostali aresztowani. Po wyborze kard. Bergoglio na papieża liberalne media przypominały tamte wydarzenia, zarzucając ks. Bergoglio brak wsparcia dla aresztowanych. Prawda wyglądała inaczej, o czym szczegółowo pisze autor. Craughwell opisuje też nieznany w Polsce kult Maryi rozwiązującej węzły wprowadzony w Ameryce Łacińskiej przez kard. Bergoglio, który zetknął się znim podczas studiów w Niemczech wlatach 80. Książka szeroko pokazuje posługę kard. Bergoglio wśród ubogich. W książce można szukać odpowiedzi na pytanie, skąd wzięło się marzenie nowego papieża, który pragnie Kościoła ubogiego idla ubogich. Cennym dodatkiem są wyjaśnienia autora dotyczące Urzędu Piotrowego, co na przykład znaczy „nieomylność papieża” albo dlaczego papież przyjmuje nowe imię.

Irena Świerdzewska
TYGODNIK "IDZIEMY"


Inne recenzje pozycji Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka

recenzja

"Każdy rozdział czyta się jak opowiadanie, jak powieść, a nie typową biografię"

Całość układa się w spójną opowieść, która może być doskonałym podsumowaniem ostatnich stu dni od wyboru nowego papieża. Podczas lektury powracają obrazy widziane w telewizji lub bezpośrednio z Placu Świętego Piotra, czuje się tę atmosferę, ponownie obserwuje reakcję tłumu ... więcej
recenzja

„Papież z dalekiego kraju” w niczym nie przypomina suchej, encyklopedycznej notki - recenzja portalu Fra3.pl

„Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka” to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać losy następcy świętego Piotra. Przeczytać ją muszą te osoby, którym nie wystarczą krótkie prasowe doniesienia i ci, którzy interesują się historią Kościoła.
recenzja

"...W przystępny sposób przybliża postać papieża Franciszka i pomaga zrozumieć, na czym ma polegać ubogi Kościół (...)"

Sama okładka już wiele mówi o nowym następcy św. Piotra. Na górze spontaniczny gest biskupa Buenos Aires przyjmującego yerba mate od przypadkowych osób. Na dole widzimy kardynała Bergoglio już jako papieża przyjaźnie uśmiechającego się i pozdrawiającego wiernych. W środku znajdziemy ... więcej
recenzja

"Najważniejsze (...) jest to, że tak skromne i pokorne zachowanie Franciszka wcale nie jest wytworem specjalistów od kreowania wizerunku. Tego nauczyło go życie..." Recenzja portalu interia360.pl

W książce "Papież z dalekiego kraju. Biografia papieża Franciszka" autor przeprowadza dogłębną analizę życiowych wyborów Jorge Mario Bergoglio, wyjaśnia wydarzenia, które miały największe znaczenie w formowaniu jego osobowości oraz przedstawia proces wewnętrznego dojrzewania.

Średnia ocena procesu zamówienia: 4,88 / 5
Przeczytaj opinie naszych Klientów »
esprit
Esprit Detal
ul. W. Siwka 27A
31-588 Kraków

 
Logistyka:
esprit wysyłki
Płatności:
esprit płatności /
Infolinia:
tel. 12 264 37 09
tel. 12 395 70 72
tel. 12 267 05 69
tel. 12 262 35 51

 
youtube