Recenzja "Dziennika Polskiego" - "Przyjacielska rozmowa" | Wydawnictwo Esprit
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco i bierz udział w promocjach!
Wydawnictwo Esprit
Przyjacielska rozmowa - o modlitwie raz jeszcze.
niedostępna
recenzja

Recenzja "Dziennika Polskiego" - "Przyjacielska rozmowa"

Ojciec Kucharski debiutował tomikiem wierszy „Notes grecki” a obecnie ukazała się jego książka na temat modlitwy opatrzona tytułem „Przyjacielska rozmowa”. Ta książka to prawdziwy przewodnik dla tych, którzy próbują odnaleźć się w modlitwie. Powinni do niej zajrzeć ci, którym czas nie pozwala na to, aby skupić się na kontemplacji ale i ci, którzy zagubili się w rozproszeniu, którym tempo codziennego życia systematycznie odbiera szansę na spotkanie z Bogiem. Autor w sposób prosty uzasadnia, jak ważne jest to spotkanie, nazywając modlitwę niezwykle intymną rozmową z Przyjacielem.

Coraz trudniej o szczerą przyjacielską rozmowę. Nasze tęsknoty, aby  poznać przyjaciela i móc odsłonić  przed nim swoje problemy i prawdę o sobie, niejednokrotnie okazują się nieudane. Przyjaźń ludzka bywa zawodna. Ojciec Kucharski natomiast mówi o fascynującej przygodzie, którą może przeżyć każdy, kto podejmie próbę dostrzeżenia obok siebie Tego, wobec którego nie trzeba uciekać się do wyszukanych słów i ozdobników stylistycznych. Wystarczy refleksja o tym, że przebywając w Bożej obecności, jesteśmy obdarowani uczuciem absolutnej, bezwarunkowej akceptacji, miłością bezwarunkową – mimo naszej niedoskonałości. Rozważania Ojca Kucharskiego mogą być bardzo pomocne szczególnie tym, którzy uważają, że w gonitwie  codzienności nie ma możliwości na dłuższą modlitwę, a jednocześnie uskarżają się wciąż na chaos i rozproszenie, na częste doświadczenie lęku i zagubienia w życiu. Warto wysłuchać rad doświadczonego  rekolekcjonisty i spowiednika, jak najprościej poradzić sobie z elementarnymi problemami nieumiejętności otwarcia się na Boga i jak nauczyć się rozmowy z najwierniejszym Przyjacielem. Autor nie stawia prawie w ogóle żadnych warunków dobrej modlitwy  poza jednym – przestrzega, że „poszukiwanie Boga na zewnątrz jest tak naprawdę oznaką tego, iż jesteśmy jeszcze pozbawieni właściwej duchowej orientacji, że nie wkroczyliśmy jeszcze na szlak życia wewnętrznego, który prowadzi nas z powrotem z naszego wygnania do duchowego centrum duszy. Tam oczekuje na nas nieustannie On – prawdziwy Przyjaciel”. Ojciec Kucharski za  mistrzami Karmelu – szczególnie św. Teresą z Avila – nauczycielką modlitwy, ale także św. Teresą od Dzieciątka Jezus,  św. Janem od Krzyża czy bł. Elżbietą z Dijon,  ukazuje drogę powrotu do Boga poprzez rezygnację ze świata zewnętrznej powierzchowności, ulotnych fascynacji, natłoku szumów medialnych i przekonuje, że może się to udać jedynie poprzez odkrycie przestrzeni głębi rozmowy z Bogiem. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że jakość naszej modlitwy może mieć znaczący wpływ na przemiany zachodzące w naszym życiu, bowiem to z kontemplacji Boga rodzi się czynne zaangażowanie w świat, to modlitwa pozwala nam podejmować wciąż nowe inicjatywy i porządkować nasze życie. Ojciec Kucharski udziela za św. Janem od Krzyża praktycznych wskazówek, jak zachowując wezwania Chrystusowe z Góry Błogosławieństw o ubóstwo, przebywanie w ciszy, pielęgnowanie czystości serca dostrzec  fascynujące przestrzenie życia duchowego i odkryć w sobie najgłębsze pokłady miłości Bożej, jak się w niej zagubić.

Ta książka uczy mądrej przyjaźni z najbliższymi i jest najprostszym przewodnikiem po trudnych ścieżkach odkrywania Boga w swoim życiu.

 Bogusława Stanowska-CichońInne recenzje pozycji Przyjacielska rozmowa - o modlitwie raz jeszcze.

recenzja

O modlitwie nigdy dosyć - Recenzja S. Janiny Immakulaty Adamskiej OCD

O modlitwie nigdy dosyć. Nowa praca prozą poety O. Bartłomieja Kucharskiego OCD p.t. „Przyjacielska rozmowa” jest cennym świadectwem osobistego doświadczenia o prawdzie modlitwy. Autor - tak oszczędny w słowach i ujawnianiu uczuć w swoich utworach poetyckich - nadając prezentowanej książce ... więcej
Średnia ocena procesu zamówienia: 4,88 / 5
Przeczytaj opinie naszych Klientów »
esprit
Esprit Detal
ul. W. Siwka 27A
31-588 Kraków

 
Logistyka:
esprit wysyłki
Płatności:
esprit płatności /
Infolinia:
tel. 12 264 37 09
tel. 12 395 70 72
tel. 12 267 05 69
tel. 12 262 35 51

 
youtube