
Jak usypiać? Wszystko o zdrowym śnie niemowląt i maluszków
Jak sprawić, by twoje dziecko było wypoczęte i szczęśliwe Zdrowy sen dziecka należy do tych kwestii związanych z pielęgnacją dzieci, wokół których narosło najwięcej zamieszania i nieporozumień. Jeśli twoje dziecko ma problemy ze snem, albo po prostu chciałabyś uniknąć problemów z zasypianiem u nowonarodzonego dziecka zarówno teraz, jak i w przyszłości, to praktyczny, wprowadzający krok po kroku w problem poradnik Giny Ford jest najlepszym wyborem. Metody Giny, wypróbowane i sprawdzone w tysiącach przypadków, pomogą ci zrozumieć rytm snu twojego dziecka. Gina udziela nieocenionych porad na temat tego, jak rozwiązywać najczęstsze problemy z tym związane i jak ich unikać. Jak usypiać? Wademekum zdrowego snu niemowląt i maluszków pomoże ci również w następujących problemach: + jak radzić sobie z wieczornymi awanturami w łóżeczku, wczesnym porannym budzeniem się, lękiem przed ciemnością i koszmarami + dlaczego niektóre przyzwyczajenia związane z karmieniem i zasypianiem w czasie dnia źle wpływają na sen nocny + jak karmić niemowlę lub maluszka, by uniknąć nocnego budzenie się wywołanego przez głód lub kolkę I nie tylko! „Dzieciaki Giny”, jak się już o nich mówi, są wypoczęte i nie maja problemów ze snem! „The Daily Telegraph”

Karolina Mucha, za-kochanie.pl
Dzięki moim doświadczeniom w pracy z dziećmi doszłam do wniosku, że kluczem do zapewnienia dobrych nawyków sypiania jest nauczenie dziecka sypiania samemu we własnym łóżeczku.
Aby uniknąć długotrwałych problemów z sypianiem, należy od najmłodszych lat zatroszczyć się o to, by twoje dziecko miało dobre skojarzenia związane ze snem.Skojarzenia związane ze snem
Jeśli bezustannie będziesz je przytulać, kołysać, karmić i podsuwać mu smoczek przy układaniu do snu, to z tymi czynnościami będzie mu się kojarzyło zasypianie. Przez pierwszych kilka tygodni życia nie powinno to stanowić problemu. Natomiast kiedy dziecko będzie starsze i zacznie co 40-50 minut wchodzić w fazę płytkiego snu, może pojawić się prawdziwy problem. Z mojego doświadczenia wynika, że dzieci, które nie umieją usnąć bez obecności rodziców, w wieku około ośmiu-dwunastu tygodni zaczynają często się budzić w nocy. Te z dzieci, które były karmione tylko raz w ciągu nocy, nagle potrzebują karmienia co kilka godzin, natomiast inne nie potrafi ą zasnąć bez przytulania, kołysania i smoczka. Jeśli twoje dziecko nie skończyło jeszcze ośmiu tygodni, można tego uniknąć, spędzając odpowiednią ilość czasu na układaniu go do snu. Zwróć uwagę na to, jak długo twoje dziecko pozostaje aktywne, zanim zaśnie. Przed zaśnięciem pozwól mu na 10-15- minutowy okres wyciszenia. Jeśli jadło wcześniej i jest niespokojne, ale jesteś pewna, że nie jest głodne i że już mu się odbiło, przytul je lub daj mu smoczek. Upewnij się, że już przed zaśnięciem leży w łóżeczku i nie ma smoczka. Jeśli właśnie zjadło i zasypia na piersi lub butelce, spróbuj je delikatnie rozbudzić przed położeniem do snu, aby było świadome, że idzie spać do łóżeczka. Jeśli dziecko jest najedzone, odbiło mu się i nadeszła już jego pora snu, powinno usnąć w przeciągu pięciu do dziesięciu minut.Niemniej jednak zdarzyło mi się zajmować kilkoma dziećmi, które marudziły nawet do 20 minut, zanim zdołały usnąć. Jeśli twoje dziecko nie skończyło ośmiu tygodni i nie może usnąć, mimo że wydaje się senne, przyjrzyj się uważnie jego diecie. Z mojego doświadczenia wynika, że są dwie przyczyny problemów z zasypianiem. Dziecko może być nadal głodne lub było zbyt senne podczas karmienia i nie jest skłonne do snu.
U starszych dzieci, które nie potrafi ą zasypiać same, dużo trudniej będzie wyeliminować negatywne skojarzenia związane ze snem. W takim przypadku, aby rozwiązać problem nocnego budzenia się i wypracować wzorzec zdrowego sypiania, może być potrzebny rodzaj treningu snu (spójrz na stronę 38).Wypracowanie nawyków zdrowego sypiania zależy także od kilku innych czynników. Odpowiedni sposób karmienia i zaspokajanie fi zycznych, umysłowych i emocjonalnych potrzeb dziecka ma ogromny wpływ na to, jak dobrze ono sypia.
