
Dostojewski
Dostojewski oczami Cata-Mackiewicza – esej o pisarstwie i rosyjskiej duszy
Esej Stanisława Cata-Mackiewicza to fascynujące studium życia i twórczości Fiodora Dostojewskiego – pisarza, który w swoich powieściach oddał niepowtarzalny klimat carskiej Rosji i wewnętrzne dramaty człowieka. Autor ukazuje, jak postaci Dostojewskiego wyrastają z rzeczywistego świata: pełnego obłędu, fanatyzmu, fantazji i duchowego niepokoju.
Geniusz Dostojewskiego – bez symboli i szyfrów
Cat-Mackiewicz przekonuje, że proza Dostojewskiego nie wymaga symbolicznego odczytania. To realizm najczystszy, ukazujący nie tyle świat zewnętrzny, co skomplikowaną rzeczywistość osoby ludzkiej. Dostojewski nie potrzebuje metafor – jego słowa dotykają istoty prawdy, bez ozdobników i intelektualnych gier.
Rosja w tle wielkiej literatury
Esej oparty jest na głębokim zrozumieniu realiów XIX-wiecznej Rosji – kraju między tyranią a rewolucją, między niewolą chłopów a ich wyzwoleniem. Tło polityczne i społeczne nie jest tylko kontekstem, ale organiczną częścią „dostojewszczyzny”, z której wyrasta dramat egzystencjalny postaci i samego autora.
O autorze
Stanisław Cat-Mackiewicz (1896–1966) – publicysta, eseista, monarchista i wybitny komentator życia politycznego oraz literackiego. Autor wielu prac z pogranicza historii, polityki i literatury. Znany ze swojego analitycznego umysłu, błyskotliwego stylu i niezależnych sądów. Jego teksty, choć pisane w XX wieku, zachowują aktualność i siłę oddziaływania.
33,90 zł