
Ostatnie lata polskiego Lwowa
Ostatnie lata polskiego Lwowa — historia utraconego miasta
Polska bez Lwowa — strata dla duszy narodu
Czy Polska może istnieć bez Lwowa? Ostatnie siedemdziesiąt lat pokazuje, że tak, ale polska dusza wiele straciła na tej separacji. Jak oddać magię miasta, porównywanego do Florencji, legendę stolicy polskiej przedwojennej kultury i elegancji współczesnemu pokoleniu?
Historyczna podróż do przedwojennego Lwowa
Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk, znani popularyzatorzy historii, zabierają nas w niezwykłą podróż w czasie. W książce znajdziemy opowieści o Panorama Racławickiej widzianej ze Lwowa, trunkach firmy Baczewski, Wesołej Lwowskiej Fali i jej bohaterach – Szczepciu i Tońciu, a także o lwowskim bałaku.
Fascynujące wydarzenia i barwne postaci
W publikacji pojawiają się również historie wielkich zbrodni z namiętności, sprawa Gorgonowej, początki polskiej piłki nożnej, lwowskie lata Gabrieli Zapolskiej, legenda cmentarza Łyczakowskiego, pogromcy tyfusu, Hemar i Lem oraz skandale i dramatyczne momenty jak obrona Lwowa w 1939 roku i wygnanie z polskiego Lwowa.
Rzetelna perspektywa historyczna
Zamiast nostalgicznych wspomnień autorzy przedstawiają ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków. To opowieść o fascynującym mieście pełnym kultury, ale również o wydarzeniach, które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci.
O autorach
Sławomir Koper i Tomasz Stańczyk — znani autorzy książek historycznych, popularyzatorzy historii, specjalizujący się w dziejach Polski i kulturze II Rzeczypospolitej.
49,90 zł