Kręgi modlitwy
"Dla Boga nie ma nic niemożliwego" Łk 1,37
Jak często prosimy Boga o rzeczy niemożliwe? Czy nie ograniczamy Bożej wszechmocy źle rozumianą pokorą, a może najzwyczajniej nie wierzymy w to, że Bóg może i chce odpowiedzieć na nasze najgłębsze pragnienia?
Z takimi postawami konfrontuje się bestsellerowa książka Marka Battersona Kręgi modlitwy.
Dlaczego „kręgi”? Autor książki przypomina nam historię Choniego, starca żyjącego w I wieku p.n.e. On to, kiedy Izrael nawiedziła straszliwa susza, wymodlił u Boga zbawienny deszcz. Choni stanął na wysuszonej ziemi i rysował wokół siebie kręgi, przemawiając do Pana i obiecując, że nie ruszy się z miejsca dopóty, dopóki Bóg nie okaże litości. Kiedy jednak deszcz zaczął już padać, był początkowo zbyt słaby, a potem zbyt gwałtowny. Starzec dwukrotnie więc „uściślał” swoją prośbę do Boga, aż Ten zesłał na Izrael deszcz spokojny, lecz obfity.
Dzięki tej książce poznamy historię nie tylko Choniego, ale również innych Bożych mężów, takich jak Noe, Daniel i Eliasz; aż w końcu samego Jezusa i Jego uczniów, których ufna wiara w Bożą wszechmoc pozwoliła Bogu czynić w ich życiu rzeczy niemożliwe dla ludzi. Ta lektura nie tylko obudzi w nas wiarę,
ale też pozwoli nam zrozumieć, o co powinniśmy prosić Boga, dokładnie określić cele, jakie chcemy osiągnąć, oraz poznać nasze najgłębsze pragnienia.
Bóg jest bardzo konkretny i takiej postawy domaga się też od nas. Powinniśmy zatem wiedzieć, czego tak naprawdę od Niego oczekujemy.
Dopiero wtedy zaczniemy zakreślać wokół siebie modlitewne kręgi, pełni ufności w to, że Bóg na pewno nas wysłucha.
Edyta Stępkowska