
Dzieje Polski opowiedziane dla młodzieży
Dla młodzieży
Dla młodzieży
Historia Polski dla młodzieży Feliksa Konecznego
„Nie sztuka wiedzieć, że zaznamy rozmaitości, przenosząc się z miejsca na miejsce. Ale nie każdemu wiadomo, że można mieć nie mniejszą rozmaitość, przenosząc się myślą w rozmaite czasy tego samego miejsca. Historia jest takim podróżowaniem po rozmaitych czasach. Poznawanie przeszłości jest wspaniałym ćwiczeniem umysłu, które rozwija intelektualnie młodych ludzi.”
Ważna praca popularyzatorska
Książka ta jest jedną z najważniejszych prac popularyzatorskich Feliksa Konecznego. Doczekawszy się licznych wznowień, zachęcała kolejne pokolenia Polaków do zainteresowania się ojczystymi losami, a także uczyła gorącego patriotyzmu. Mamy nadzieję, że doskonała opowieść o historii Polski będzie przyciągała także współczesne dzieci i młodzież wzrastające w coraz bardziej zglobalizowanym świecie. Dzieła historyczne Konecznego kształtują ducha narodu i mają ogromne znaczenie edukacyjne.
Feliks Koneczny - badacz cywilizacji
Feliks Koneczny (1862-1949) był wybitnym polskim historykiem, historiozofem, bibliotekarzem i publicystą. Urodził się 1 listopada 1862 roku w Krakowie, gdzie spędził większość swojego życia. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1888 roku, Koneczny przez blisko 23 lata pracował w Bibliotece Jagiellońskiej, a następnie w latach 1919-1929 wykładał na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Koneczny jest najbardziej znany z oryginalnej teorii cywilizacji, którą rozwijał w swoich pracach. W 1935 roku opublikował kluczowe dzieło “O wielości cywilizacyj”, w którym wyróżnił różne cywilizacje historyczne, takie jak cywilizacja łacińska, arabska czy bizantyjska. Jego badania koncentrowały się na historii Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem średniowiecza i wczesnej nowożytności. Koneczny był także autorem wielu książek historycznych, w tym “Dzieje Polski” (1902), “Dzieje Rosji” (1917) oraz “Dzieje Śląska” (1897). Jego prace charakteryzowały się głęboką analizą i refleksją nad rolą Polski w kontekście europejskim oraz nad wartościami cywilizacyjnymi. Jego dzieła stanowią źródło wszechstronnej wiedzy i są napisane przystępnym dla młodych ludzi językiem, co pozwala im lepiej zrozumieć przeszłość i rozwijać umiejętności intelektualne. Zmarł 10 lutego 1949 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy oraz wpływ na polską historiografię.
23,90 zł