55,90 zł
Ren wpada do Tybru
Historia Soboru Watykańskiego II
Pasjonująca historia Soboru Watykańskiego II uwzględniająca dokumenty oraz działania osób i grup, które odegrały kluczową rolę w czasie soborowych obrad. Autor – uczestnik tamtych wydarzeń - odkrywa tajemnice jawnych i zakulisowych spotkań i dyskusji, przytacza wiele faktów dotąd nieznanych lub przemilczanych. Stara się zrozumieć intencje i argumenty uczestników Soboru, który w decydujący sposób wpłynął na losy Kościoła i świata w następnych dziesięcioleciach. Grzegorz Kucharczyk, ze wstępu. Tytuł książki zaczerpnął o. Ralph Wiltgen SVD z sentencji rzymskiego pisarza Juvenala z II w., piszącego o „Orontesie, który wpływa do Tybru”, dającemu w ten sposób wyraz swemu niezadowoleniu ze zbyt dużego wpływu kulturowego Syrii na Rzym. Według Wiltgena podobnie było na Soborze, podczas któreg dominujący i zbyt duży wpływ mieli kardynałowie, biskupi i teologowie z krajów, przez które przepływa Ren. To był ten Ren, który gwałtownie wpadł do kościelnego Tybru. Ta książka nie tylko podkreśla istotną rolę, jaką odegrał nadreński sojusz, ale także często skuteczne działania grup mniejszościowych, które tworzyły przeciwwagę dla Ralph Wiltgen SVD (1921–2007) – kapłan katolicki, historyk i dziennikarz. Urodził się w Chicago. W 1938 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego (werbiści), a w 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest autorem kilku książek o Kościele katolickim, między innymi o historii misji i powstaniu Kościoła w Oceanii. W czasie Soboru Watykańskiego II przebywał i pracował w Rzymie. Ze względu na krytyczną ocenę pracy Biura Prasowego Watykanu założył własne biuro pod nazwą „Divine Word News Service", które miało 3100 abonentów w 108 krajach. Owocem tej pracy jest najsłynniejsza jego książka, będąca obszerną i bezstronną kroniką Soboru Watykańskiego II, pod tytułem „Ren wpada do Tybru”, której pierwsze wydanie ukazało się już dwa lata po zakończeniu Soboru.
'Książkę o. Wiltgena trzeba więc przeczytać, bo jest ona ważnym głosem w toczącym się sporze o interpretację dzieła Vaticanum II. Obala szereg mitów, narosłych wokół tego ważnego wydarzenia z historii Kościoła katolickiego. Jest szczególnie ważna dla polskiego czytelnika. To bowiem w Polsce, znajdującej się obecnie z całym światem na przełomie wieków, spór o Sobór Watykański II nie jest tylko sporem o przeszłość Kościoła. Jest sporem o Jego przyszłość.'
niego oraz decydujące znaczenie osobistych interwencji papieża Pawła VI.
Książka otrzymała nihil obstat i imprimatur w 1966 r. od późniejszego kardynała Terence'a Cooke'a, choć miała też wielu krytyków, którzy uważali, że przedstawia w zbyt ciemnych barwach to, co działo się w Watykanie podczas Soboru.
Ponad pół wieku po zakończeniu Soboru książka ta pozostaje wciąż jednym z niewielu okien na „nieznany Sobór”.