Schizma
Jest rok 1521. Trwa kryzys w Kościele katolickim. Rzym trawi symonia, spiski, zaangażowanie w świecką politykę, wiernych oburza sprzedaż odpustów, przeznaczonych na budowę najwspanialszego kościoła świata chrześcijańskiego – Bazyliki św. Piotra.
Pojawia się jednak reformator, obdarzony bystrym umysłem mnich-augustianin. Szansy na zmianę upatruje w powrocie do korzeni, do Pisma Świętego. Odnowy Kościoła pragnie również najpotężniejszy monarcha Zachodu, cesarz Karol V. Okazję ku temu daje wybór na Stolicę Piotrową niezwykle prawego kapłana, papieża Hadriana VI.
Oto opowieść o trzech wybitnych indywidualnościach, zaangażowanych w największą polityczno-religijną grę połowy II tysiąclecia. To historia cesarza, papieża i zwykłego mnicha, w którego sercu rodzi się pragnienie odnowy Kościoła.
Czy mnich reformator zostanie nowym świętym Franciszkiem? Czy zasiądzie może w Kolegium Rzymskim jako kardynał? Czy papież przeprowadzi reformę? Czy wesprze ją cesarz?
Schizma to powieść o wypadkach, które doprowadziły do największego rozłamu w dziejach Kościoła zachodniego, przedstawiona w zupełnie nowy sposób. Opowieść o tym, jak o losach chrześcijaństwa zadecydowały nie publiczne dysputy i teologiczne argumenty, ale ludzkie namiętności, żądza władzy i pragnienie zemsty. A wreszcie spisek, trucizna i sztylet skrytobójcy. To historia spisków snutych przez kardynałów i brutalności świeckich książąt. Opowieść o okrucieństwie i zdradzie. Historia wypadków, które doprowadziły do schizmy.
Podział Kościoła zachodniego trwa do tej pory.
Schizma Jesusa Bastante Liebany dotyczy przełomowych dla Zachodu wydarzeń związanych z Reformacją i Kontrreformacją. Powieść ta jest sensacyjną historią wielkiej polityki i dyplomacji, w której naprawdę istotne wydarzenia mają miejsce na drodze manipulacji i zakulisowych intryg. Trzy wielkie postacie powieści – Luter, Karol V i Hadrian VI – desperacko szukają dobra Kościoła, jednak bez efektów. Choć w ich rękach spoczywa ogromna odpowiedzialność, w kluczowych momentach stają się jak najsłabsi z ludzi.
Choć autor książki jest katolikiem, uważa jednak, że po lekturze jego książki „wielu katolików uzna, iż Luter miał rację w wielu sprawach, a protestanci – że zerwanie z Rzymem nie było wcale konieczne i było owocem politycznych knowań”.
Schizma to książka o kryzysie Kościoła na czasy kryzysu Kościoła.
Karolina Stangel