Agnieszka Kruszyńska, Wybacz mi! Serial prod. rodzimej, odc. 77, Franciszkanska3.pl | Wydawnictwo Esprit
Zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco i bierz udział w promocjach!
Wydawnictwo Esprit
recenzja

Agnieszka Kruszyńska, Wybacz mi! Serial prod. rodzimej, odc. 77, Franciszkanska3.pl

Tę książkę można otworzyć na dowolnej stronie, i po prostu zacząć czytać. Czasem wzrok natrafi na świadectwo małżeństwa z kilkunastoletnim stażem, czasem na rozważanie fragmentu Pisma świętego, albo na ujętą w meandryczne zawijaski maksymę lub radę – osobną dla kobiet, osobną dla mężczyzn, pozyskaną z ankiet przeprowadzonych podczas przygotowywania książki. Bo Sylwester Szefer nie wykłada autorskich sposobów na wypielęgnowanie związku, w którym miłość zawsze jest wybaczająca: daje mówić różnym głosom, nierzadko zaskakującym i wzbudzającym sprzeciw czytelnika, przyzwyczajonego do gładkiego toku amerykańskiego poradniczego wykładu.

Mówi się w tej książce prawdy bolesne, jak to, że kryzys jest właściwie wpisany w naturę małżeństwa, ale i rzeczy podnoszące na duchu: że sposobem rozwiązania konfliktu wcale nie jest skrupulatne wyliczenie i osądzenie win (od tego już niedaleko do sali sądowej i rozwodu), ale stanowcze i systematyczne szukanie we współmałżonku tego, co dobre.

Małżonkowie, którym Szefer użycza głosu, mówią rzeczy czasem trudne do zaakceptowania, a czasem skrzące się paradoksem, przekraczającym kościelny banał. Na przykład, że „dawać życie” to nie tylko znaczy „mieć dzieci”, nie tylko czuć się zobowiązanym do radosnej prokreacji - ale także dzielić się darem życia hojnie z całym swoim otoczeniem, sprawiać, że inni przy nas się rozwijają: „dawać żyć” innym! Sąsiadom i kolegom z pracy. Dzieciom i własnym starym rodzicom. No, i współmałżonkowi, temu najbardziej irytującemu z irytujących.

Jak to możliwe, żeby latami żyć z mężczyzną, który musi sięgać do książki, żeby dowiedzieć się o rzeczach dla każdej kobiety tak oczywistych, jak to, że kiedy ona wraca od lekarza, trzeba zapytać, co jej powiedział? Albo że jeśli obieca się wymienienie żarówki czy zapłacenie rachunku, to trzeba to niezawodnie zrobić? I odłożyć gazetę, kiedy żona coś mówi? Jak to możliwe, że jednak da się znosić kobietę, która może dopiero z „Małżeństwo.77 razy tak!” dowie się, że jeśli jemu coś nie wyjdzie, nie wolno krzyczeć: „a nie mówiłam” (chociaż się przecież mówiło…). I że zapobiegliwa propozycja dojedzenia czegoś po dzieciach bynajmniej nie wzbudza w mężu odczucia szczerej wdzięczności za żoniną dbałość, ale raczej odruch skrajnego obrzydzenia…?

Jak to możliwe, żeby przeżyć całe życie z kimś tak skrajnie, boleśnie różnym?
To jest możliwe tylko dlatego, że człowiek pozostaje pod Bożą opieką, bo łaska sakramentu małżeństwa jest dana każdemu, a może nawet szczególnie temu, kto wydaje się na nią nie zasługiwać.

To jest możliwe, bo „wody głębokie nie pozwolą ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki”.

Tekst pochodzi z portalu Franciszkanska3.pl



Inne recenzje pozycji Małżeństwo? 77xTAK! Małżeńskie historie o przebaczeniu

recenzja

Trudna sztuka przebaczania (http://shczooreczek.blogspot.com/)

Jeśli wydaje Ci się, że nic nie jest już w stanie uratować Twojego związku, a jedynym rozsądnym wyjściem jest rozstanie – zajrzyj do tej publikacji! Znajdziesz tu wiele świadectw związków osób, które znalazły się na różnych życiowych zakrętach, które wiele wycierpiały, a jeszcze ... więcej
recenzja

Monika Odrobińska, Małżęństwo na TAK, Tygodnik Idziemy

Jeden z rozdziałów książeczki, którą połyka się jednym tchem, poświęcony jest randce z własnym małżonkiem. Pojawia się tu świetna refleksja: nie sztuka iść na randkę z atrakcyjną, młodą kobietą, o którą chce się zawalczyć. Bo miłość to wierność tej jedynej, wybranej ... więcej
recenzja

NowaCzytelnia.pl

Każdy człowiek ma jakieś przywary, które mniej lub bardziej irytują innych. Nawet w związku dwojga kochających się ludzi, kiedy minie ten pierwszy okres wzajemnej fascynacji, pewne zachowania partnera mogą działać mocno na nerwy, a stąd już niedaleka droga do konfliktu. "Małżeństwo? ... więcej
Średnia ocena procesu zamówienia: 4,87 / 5
Przeczytaj opinie naszych Klientów »
esprit
Esprit Detal
ul. W. Siwka 27A
31-588 Kraków

 
Logistyka:
esprit wysyłki
Płatności:
esprit płatności /
Infolinia:
tel. 12 264 37 09
tel. 12 395 70 72
tel. 12 267 05 69
tel. 12 262 35 51

 
youtube